Daha Önce Hiç Pro Bono’yu Duydunuz mu? İK & İletişim

Kısa kısa

 • 64
  STK
 • 118
  Proje
 • 337
  gönüllüler
 • 1,676
  hour volunteered
 • 7
  şirket

Tüm can dostlarımıza gönülden teşekkürler

Esin KAYNAĞINIZ

Hakkımızda

1. HİKAYEMİZ

Biz, başkalarını önemseyen ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen bireylerin var olduğuna inanıyoruz. Biz de onlardan biriyiz. Bir yanda, gönüllü olmak için doğru fırsatı nerede bulacağını bilmeyen veya bağış kanallarına her zaman güvenemeyen bireyler var. Diğer yanda ise, genelde kurumsal kaynaklardan fonlama sağlayan, bu finansman kaynağını çeşitlendirmek için uğraşan ve ideallerini uzun bir süre boyunca destekleyecek yetenekli gönüllüler bulma mücadelesi veren Türk Sivil Toplum Kuruluşları var. 

Biz de, Pro Bono gönüllülük becerileri ve bu ihtiyaçlar arasında köprü kurmak amacıyla platformumuza Şubat 2014’te Türkiye’de start verdik ve kurumsal etkinliklerimize Aralık 2014’te başladık. 

[email protected], Kasım 2014’ten bu yana Türkiye’de kurulu bir şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 

2. Ekİbİmiz

Sandrine Ramboux - Kurucu ve Genel Müdür

Sandrine Ramboux 2007 yılından bu yana Türkiye’de yaşamaktadır. 6 yıl boyunca ING Türkiye’de, Yapılandırılmış ve Kurumsal Finansman Bölümünün başında görev yapan Sandrine, daha sonra Operasyonel Mükemmellik Departmanının yöneticiliğini üstlenmiştir. Toplumla sıkı bağlar kurmak ve Van depremi gibi afetler esnasında insanlara yardım etmek için kişisel olarak her zaman mücadele etmiştir. Arkadaşlarıyla projesi hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra cesur bir adım atarak 20 yıllık bankacılık kariyerini noktalamış ve kendini, topluma ve Sivil Toplum Kuruluşlarına yardım etmek isteyen Türk profesyoneller arasında bağlantı kurmaya adamıştır. 
O tarihten bu yana, Türk STK’larının kapasite gelişimini desteklemek için Türkiye’de yeteneğe dayalı gönüllülüğün yaygınlaştırması konusunda çalışmaktadır. Sandrine, TEDx Bruges (2014), Turkish Win (2014), UNDP Sosyal Fayda Zirvesi (2014) ve İstanbul Sosyal İnovasyon Zirvesi (2015) gibi platformlarda konuşmacı olarak yer almıştır. BMW Vakfı tarafından desteklenen Responsible Leader Network’ün ve Global Board Ready Women’in üyesidir. Ayrıca İstanbul’da bulunan bir Hollanda okulunda Yönetim Kurulu üyesidir. 

Sandrine, Brüksel’de bulunan ICHEC Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Aynı zamanda Chartered Financial Analyst (CFA) da sahiptir. Ayrıca Hollanda Leyden’de, Avrupa Hukuku ve Uluslararası Hukuk alanında Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlamıştır.

 

Margarita Mecheva

Margarita, Moskova’da doğmuş ve 14 yıl boyunca bu şehirde okumuş ve çalışmıştır. Sosyoloji ve sinematografiye olan tutkusu, pazarlama alanında kariyer yapmasını sağlamıştır. İlgi alanları arasında müşteri davranışları, marka reklamı, eğitim, yetenek gelişimi, Halkla İlişkiler ve kurumsal sosyal sorumluluk programları bulunmaktadır. Nestle, Mars, Pepsi ve ING gibi büyük uluslararası şirketlerde marka yöneticiliğinden pazarlama direktörlüğüne kadar çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır.  

2010 yılında Moskova’dan İstanbul’a taşınmıştır ve sosyal projelere daha fazla katılmaya karar vermiştir. İki yıl boyunca uluslararası bir okulda, okul aile birliğinde görev yapmış, iletişim metotları oluşturmuş, topluluk etkinlikleri düzenlemiş, gönüllülük projelerine ve bağış toplama kampanyalarına öncülük etmiştir. Margarita, International Professional Women of Istanbul’un aktif bir üyesidir ve yabancı kadınların Türk toplumunda daha fazla yer almasını amaçlayan çeşitli projeler yürütmektedir. Aynı zamanda, Türk ve Rus etkinlik acentelerinin iş geliştirme projelerine liderlik ederek, kurumsal toplantı ve etkinlikler konusundaki bilgisini artırmıştır.  

“Pro-bono gönüllülük amacıyla kurulmuş olan [email protected] ve Sandrine’le tanıştığım gün hayatımı değiştirdi. Bizlerden o kadar çok vardı ki… Bulundukları toplumda etki yaratmak ve kar amacı gütmeyen kuruluşların daha profesyonel ve güçlü olmalarına yardım etmek için yetkinliklerini kullanmak isteyen yabancı ve Türk kadınlar… Ama bunu nasıl yapacağımızı bilmiyorduk! Yani bu mükemmel bir eşleşme olmuştu. Türkiye’de (ve belki ileride başka ülkelerde de) pro bono gönüllülüğün gelişimine katkıda bulunabildiğim için çok mutluyum”. 

 

Isil Arisoy Kaya

Işıl Arısoy Kaya 1999'da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur. University of Exeter İngiltere'de Uluslararası İşletme masteri yapmıştır. IBM, Vodafone, BlackBerry ve Evyap gibi uluslarası ve ulusal şirketlerde pazarlamada marka/ürün müdürü olarak çalışmıştır.
2012'de kariyer değişikliği yapmış ve çağdaş sanat alanında sanatçı olarak devam etmektedir.
Yeni kariyerini geliştirirken sosyal girişimcilik konsepti ile tanışmış ve bu gelişen konseptin toplum üzerindeki etkisini görmüştür. Bu sebeple [email protected]'nın yolculuğunda yer almak istemiştir.

 

Amélie Gaucherand

Fransız olan Amélie, 2000 yılında HEC İşletme Yönetimi Akademisinden mezun oldu. L'Oreal (2000-2004, Vichy dermo-kozmetik marka yöneticisi) veya Danone (1999’da Singapur’da ve 2005’te İrlanda’da Cow & Gate Infants Nutrition Kıdemli Marka Yöneticisi) gibi çokuluslu firmalardaki farklı iş deneyimleri sayesinde pazarlamadan pazar araştırması ve ürün gelişiminden CRM’e, medya planlamasından girişimciliğe kadar pek çok alanda yetkinliklerini geliştirmiştir.

Farklı kurumlarda (Fundacion Chile 2006-2007, Santiago Accueil 2007-2008) görev aldıktan sonra Meksika’da (2008-2012) Fransız tasarımı çocuk giysileri konusunda kendi işinde girişimci olarak çalışmaya başlamıştır. 1.5 yıl önce Türkiye’ye gelmiştir ve şimdi deneyimini [email protected]’yı geliştirmek için kullanmak ve yaptıklarına duygu ve etki katmak istemektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, pro bono gönüllüleri ve sosyal kurumları profesyonel aracılarla bir araya getirmenin ve bu kurumların ve ağların dünya çapında yaratabileceği potansiyelin gücüne inanmaktadır. 

 

Julie Ramboux - Kurucu Ortak ve IT Direktörü

Belçika ve Türkiye arasında mekik dokuyan Julie Ramboux, [email protected]’da IT Direktörüdür. Web programcısı ile iletişim sağlamaktan ve gereken tüm noktalarda kalite kontrolü gerçekleştirmekten sorumludur.
[email protected]’ya katılmadan önce, 3 yıl boyunca Belçika’da çeşitli web ajanslarında proje lideri olarak çalışmış, müşteri ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vererek projelerin zamanında teslim edilmesinden sorumlu olmuştur.

Julie, Brüksel’de bulunan İletişim Üniversitesi’nden (IHECS) İletişim ve Reklam alanında Yüksek Lisans derecesi almıştır.

 

Mehtap Doğan

Bankacılık ve İnşaat Sektöründe denetim ve risk yönetimi alanında çalıştı. Meslek örgütünde Genel Müdürlük yaptı. Bankada görev yaptığı zaman diliminde kurumun ortaklık yapısının değişim süreci, yabancı ortak ile entegrasyon çalışmalarında görev aldı. Başta süreçlerin yeniden yapılandırılması olmak üzere krediler ve operasyon  denetim faaliyetleri ve iç kontrol sisteminin yapılandırılması, dökümante edilmesi, merkezi denetim senaryolarının geliştirilmesi, denetim faaliyetlerinin elektronize edilmesi gibi bir çok projeyi hayata geçirdi. Bankanın gayrimenkullerinin toplu satışı projesinde yer aldı.

2011 yılından bu yana risk yönetimi, iç kontrol sistemlerinin kurulması, risk haritalarının çıkarılması ve denetim faaliyetleri ile ilgili çok sayıda özel sektör firmalarına ve kamu kuruluşlarına danışmanlık hizmeti vermekte.

[email protected]'da Sandrine'e gönüllü ve STK koordinasyonu, tercüme, platform ve proje takibi konularında destek olmakta.

Mehtap, TED Ankara Koleji ve ardından ODTÜ Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Mesleği ile ilgili CRMA (Risk Yönetimi Güvence Sertifikası) ve CCSA (Kontrol Öz Değerlendirme Sertifikası) ya sahip. Aynı zamanda denetim mesleğine ilişkin ilk ve tek Türkçe kaynak olan ‘’İç Denetim, İç Kontrol ve Risk Yönetimi’’ kitabının editörlerinden. 

 

Dostlarımıza Sonsuz Teşekkürlerimizle

[email protected]’nın yolculuğu, bizi sosyal sektörle ve bu sektördeki başlıca oyuncular ile tanıştıran muhteşem dostlarımızın desteğiyle gerçek oldu. Araştırma ve görüşmeler boyunca karşımıza çıkan, ideallerinin peşindeki bu harika insanlar bizi kendilerine hayran bıraktılar. Bize gerçekten güç verdiler… Hepsine çok teşekkür ederiz!

3. Danışma Kurulumuz

Danışma Kurulumuz, yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bunu bize söyleyecek, düşünce şeklimizi sorgulayacak ve daha açık, daha geniş düşünmemizi sağlayacak bir organdır. Bizim, daha ileri gidebilmemizi sağlayacak doğru kişilerle bağlantı kurmamızı da mümkün kılmaktadır.
Farklı cinsiyet, deneyim ve uyruklardan oluşan bir kurul oluşturmaya çalıştık.

Birlikte çalışmaktan gurur duyduğumuz bu kişileri görmek için bizi tekrar ziyaret edin!

4. Faalİyet Raporumuz

Biz faaliyet raporu yayınlamıyoruz ama tüm matrislerimizi ana sayfada sol tarafta veya gönüllülük sayfasına tıklayarak bulabilirsiniz.