Daha Önce Hiç Pro Bono’yu Duydunuz mu? İK & İletişim

Kısa kısa

 • 65
  STK
 • 119
  Proje
 • 344
  gönüllüler
 • 1,676
  hour volunteered
 • 7
  şirket

Tüm can dostlarımıza gönülden teşekkürler

Esin KAYNAĞINIZ

[email protected]’nın temel taşları

03.07.2016
İlk hedefimiz Türk sivil toplum örgütlerine pro bono bazında profesyonel becerilerle destek sağlamak… ama bunu yapabilmek için ne tür bir ekosisteme ihtiyaç var?
2 yıl önce [email protected] ilk kurulduğunda ilk hedefimiz Türk sivil toplum örgütlerine pro bono bazında profesyonel becerilerle destek sağlamaktı. Çok kısa zamanda buna destek olacak bir ekosistemin olmadığını fark ettik: Türkiye, Dünya Yardımseverlik Endeksinde (WGI) çok altlarda yer alıyor, gönüllülük kültürü yok, STK’lara karşı güvensizlik var vb. Yani bir ekosistem inşa etmeden bu olmayacaktı… sabır ve cesaretle, sıfırdan yeni bir ekosistem kurarak ilk hedeflerimizi gerçekleştirmek umuduyla yola çıktık.
Olması gereken temel taşları belirledik. Her biri için bu konuları ele alan etkinlikler düzenledik. Hepsini aşağıda açıklıyorum.  
 • Görünürlük: STK’lar veya üzerine eğildikleri problemler hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız onlara destek vermek için bir istek veya ihtiyaç da duymazsınız. Bazı kurumların ismi biliniyor ancak insanlara sorsanız çoğu aslında bu kurumların ne yaptığını bilmiyor. Tüm bu STK’lara (özellikle küçük olanlara) görünür olmaları ve ne yaptıklarını açıklamaları için fırsat vermek gerekir. Bunun için, her 3 ayda bir 6 STK’nın 10’ar dakikalığına faaliyetlerini anlattığı pro bono etkinlikler düzenliyoruz. Bazen aynı alanlarda aktif olan başka STK’lar da gelip fikir alışverişinde bulunuyor. Birbirleriyle tanışabilecekleri başka bir ortam yok. Ayrıca bir adet büyük çaplı STK’nın 10 dakikalığına ne yaptıklarını ve yüzleştikleri zorlukları kurumsal firmalardan gelen karar alıcılara anlatması için kurumsal pro bono kahvaltılar düzenliyoruz. Bu platform sayesinde STK’lar görünürlük kazanıyor ancak bence bilinirliği yüksek olanlar için daha çok işe yarıyor.

 

 • Şeffaflık: STK’lara aşina olduktan sonra daha fazlasını öğrenmek istiyorsunuz… web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına bakıyorsunuz. Eğer faaliyet raporu veya finansalları veya yönetim kurulları hakkında bilgi bulamazsanız size tuhaf gelebiliyor ve bu noktada duruyorsunuz. Carma’nın çalıştığı her STK (60’tan fazla) Carma web sitesinde tek bir sayfada tüm bilgileri içeren bir profili var. Bu profile, logolarına tek bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Pro bono projesi sayesinde faaliyet raporu oluşturmalarına veya web sitelerini yeniden tasarlamalarına da yardımcı oluyoruz. STK yönetim kurulları ile görüşerek her zaman şeffaflığın önemini vurguluyoruz.

 

 • Güven: Kağıt üzerinde güzel ama gerçek ne? Çok fazla taahhüt altına girmeden ne yapabilirim? Tabi ki bilemiyoruz (özellikle de benim gibi yabancılar) ancak Carma herkese 1-2 saatliğine bu etkinliklere gelip STK’larla konuşarak güvenip güvenemeyeceklerini kendilerinin değerlendirmesine olanak tanıyor. Pro bono kokteyllerine veya speed dating oturumlarına gelerek bunu yapabilirsiniz.

 

 • Geniş kapsamlı projeler: STK’nızı buldunuz ve güveniyorsunuz…onlar için ne yapabilirsiniz? Kaç tane potansiyel gönüllü becerilerini sunarak destek vermeyi teklif edip sonra bir STK’lardan geri bildirim alamıyor? Carma olarak bu konuyu STK’larla hep konuşuyor ve ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların zamanını belirliyoruz (ve gönüllülerle çalışmaya hazır olup olmadıklarını). Pro bono gönüllülerle platform, speed dating oturumu veya kurumsal ekip tekliflerinde çalışmaya hazır olmaları için projeleri buna göre programlıyoruz.

 

 • Grup dinamikleri: Kimse yeni bir deneyime tek başına başlamak istemez. Özellikle masanın diğer ucundakilerle aynı ortamdan gelmiyorsanız… pek çoğumuz çekinir. Bu yüzden becerilerinizi güvenli bir ortamda (genelde avukatlık ofisleri) sizinle aynı ortamdan gelen profesyonellerle sunabileceğiniz speed dating oturumları düzenliyoruz. Kurumsal firmalara veya liselere birlikte 4 aylık projelere 8-10 kişiyle başlamaları için fırsat veriyoruz.
  Piramidimiz tamamlandı… bu yapı taşlarını teker teker inşa ediyoruz.           Hukuk firması Baker &McKenzie veya BMW Foundation ve Global Pro Bono network’ü gibi destek veren sponsorlara, Impact Hub veya Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi gibi çalışabileceğimiz mekanlara, Türkiye’de bu tarz girişimleri gerçekleştiren ilk firma olmak isteyen kurumsallara ve Gönüllüyüz.biz gibi pro bono aracılara ihtiyaç duymaktayız.