Daha Önce Hiç Pro Bono’yu Duydunuz mu? İK & İletişim

Kısa kısa

 • 65
  STK
 • 119
  Proje
 • 344
  gönüllüler
 • 1,676
  hour volunteered
 • 7
  şirket

Tüm can dostlarımıza gönülden teşekkürler

Esin KAYNAĞINIZ

Engie - TCYOV 4 Aylık Pro Bono projesi

30.06.2016
[email protected], 2015 yılının yaz aylarında Pro Bono Yarışması fikri üzerinde çalışırken, Global Enerji şirketlerinden biri olan ENGIE de Türkiye’deki çalışanlarının kişisel gelişimlerini sağlayacak bir program araştırması yapmaktaydı. Pro Bono, kişilerin, profesyonel servislerini bir ücret talep etmeden, gönüllülük esası üzerine kişilerin veya kurumların hizmetine sunması anlamına gelir.
 
ENGIE, Türkiye enerji pazarındaki en büyük yabancı yatırımcıların ve önde gelen doğal gaz dağıtıcılarının arasında sayılmakta ve Türkiye’de Bağımsız Elektrik Üreticisi olarak iki tane Doğal Gaz Kombine Çevrim Santraline sahip. Türkiye’deki operasyonlarını 380 kişilik bir ekip ile sürdürüyor ve çalışanlarının kişisel gelişimlerini oldukça önemsiyor.
Söz konusu yarışma fikrimizi ENGIE ile paylaştığımızda, çalışanlarını 4 ay boyunca gerçek hayata dokunan bir projede görevlendirme fikrini beğendiler. Bu proje, profesyonellere şirket içinde iyi ilişkiler kurma ve bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ile çalışarak sosyal becerilerini geliştirme fırsatı verecekti. Herkes aynı değerleri paylaşmasına rağmen, özel sektörden gelmek ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmak; kişinin kendini rahat hissettiği alandan çıkması, yeni bir terminolojiye merhaba demesi, yeni zorluklarla karşılaşması ve bunların üstesinden gelmek için yeni yollar keşfetmesi anlamına geliyordu.
ENGIE, Çalışanlarının kişisel gelişimlerini sağlayacak programın bir parçası olarak Pro Bono projesini tercih etti.
İlk önce, ENGIE ile birlikte, onlara hangi alanda bir STK’nın uygun olacağını belirlemek için düşündük. [email protected] olarak, farklı alanlarda STK’ları onlara sunduk ve onlara bu kuruluşların karşılaştıkları belli başlı zorlukları anlattık. Potansiyel projeleri tespit ettik. ENGIE, bu alandaki ilk çalışmasında TCYOV ile ilerlemeyi tercih etti. .
 
Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TCYOV), 1992 yılında kurulmuş olan, İstanbul merkezli bir vakıf. İki temel faaliyet yürütüyorlar; bunlardan biri cezaevlerinde doğmuş çocuklar için anaokulları açılması (“İçeride Çocuk Var”), diğeri ise cezaevindeki veya tahliye olduktan sonra risk altında olan çocukların desteklenmesi ile ilgili yürütülen savunu, tez ve alan çalışmaları ile projeler.
Karşılaştıkları ana zorluk, cezaevinde yatmış çocuklara karşı genel kamuoyu algısını değiştirmekti. Nüfusun çoğunluğu, bu çocukların cezaevinde olmalarının sebebini, çocukların kendi suçu olduğunu düşünüyor.
Bu algının değişmesi için çalışmak istiyorlar.
 
ENGIE’nin kendi çalışanlarından gönüllü ekip ile Şubat ayında bir araya geldik ve bir tam gün boyunca birbirimizi daha iyi tanımaya çalıştık, projeyi yönetme şeklimize ve haftalık bir plan oluşturmaya odaklandık.
 
 

      

ENGIE ekibi ve TCYOV üzerindeki bu algının değiştirilmesi için yapılabilecek aksiyonları belirledik: Daha aktif ve odaklanmış bir sosyal medya stratejisi, iletişim sırasında kullanılabilecek bütün faaliyetleri içeren bir broşür ve projeleri anlatmak için bir resim sergisi vb.
 
[email protected] olarak ekip ile bu projenin 4 ay sürmesi konusunda anlaştık. 4 aylık sürenin ekibe belirli bir zaman olduğundan momentum kazandıracağını, sıkılmamalarını sağlayacağını ve STK’ya destek olmak için de yeteri kadar uzun bir süre olduğuna karar verdik.
 
Bu 4 aylık süreçte Işıl Arısoy Kaya ve Cecile Valigny Pro bono bazında [email protected] adına projeyi yönetti. Haftalık olarak, proje sonuçlarının ilk etapta planlananlarla paralel şekilde gidip gitmediğini kontrol ettiler. Herkes sonuçların beklendiği gibi olmasını sağlamak için aylık olarak bir araya geliyordu. 
Haziran ortasında hep beraber projeyi bitirdik ve bu süreçten bütün taraflar birçok ders aldı. Beklendiği üzere, proje süresince yaşanan ana zorluk kurumsal taraf ile STK tarafının iş yapış şeklindeki farklılıklardı. [email protected] olarak onları bu dönemde birkaç defa uyumlu hale getirmek için destekledik ama en sonunda herkes birbirinin nasıl çalıştığına hakim olup verimli çalışmaya başladı ve güzel arkadaşlıklar kurulmuş oldu.
 
Proje sonucunda, Pro Bono çalışan ENGIE ekibi TCYOV’a iletisim broşürünün Türkçe ve İngilizce hazırlanmasına yardımcı oldu, ayrıca bu broşürlerin basılması için fonlamayı da yapmaya karar verdiler. ENGIE ’ye ait ofislerde 3 resim sergisi organize edildi. Pro Bono proje ekibi, resimlerin çalışanlar üzerindeki etkilerini raporlayarak TCYOV’a yol gösterdiler ve onlar için güzel bir sosyal medya planı hazırladılar.
 
 
Eftal Efeçınar – ENGIE İletişim Sorumlusu
Pro Bono Gönüllü Projesinde TCYOV ve [email protected] ile çalışmak bizim için çok keyifliydi. Proje süresince, karşılaştığımız her durumda, eksiklikte ya da anlaşmazlıkta [email protected] bize en iyi şekilde yardımcı oldu. TCYOV ile aramızdaki köprünün kurulması, gereken eğitimlerin verilmesi ve ekibin motivasyonu konusunda destekleri bizi çok rahatlattı. Şu anda onlar ile yapmayı planladığımız ikinci proje konusunda çok heyecanlıyız.”