Daha Önce Hiç Pro Bono’yu Duydunuz mu? İK & İletişim

Kısa kısa

 • 64
  STK
 • 118
  Proje
 • 337
  gönüllüler
 • 1,676
  hour volunteered
 • 7
  şirket

Tüm can dostlarımıza gönülden teşekkürler

Esin KAYNAĞINIZ

SYFF (Sürdürülebİlİr Yaşam Fİlm Festİvalİ)

Kuruluş Tarihi 2008
İlgi Alanı Farkındalık, Çevre
Kar amacı güden/Kar amacı gütmeyen Kar amacı gütmeyen
İletİşİm Tuna Ozcuhadar
Denetçi Rıza Mısır (Mali Müşavir)

Misyon ve Vizyon

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi tarafından 2008'den bu yana organize edilen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFFsürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması, birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi algılanması ve ilham veren çözümlerin paylaşılması amacını taşıyor.

SYFF izleyicisine ilham ve güç veren, sorunlar karşısında bir şeyler yapabileceğini hissettiren filmlerle sürdürülebilirliğin farklı boyutlarına değiniyor. Seçkisindeki filmlerle gündemdeki olumsuz olayların bombardımanı sırasında bize ulaşmayan, dünyanın farklı köşelerinden çözüm barındıran gerçek hikâyelerle izleyiciyi harekete geçmeye teşvik ediyor.

Festivalde sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğu mesajını daha iyi aktarabilmek için bütüncül bakışa sahip, yaratıcı çözümler barındıran ve kalbe hitap eden belgeseller gösteriliyor.

Festivalin önemli özelliklerinden birisi konuk konuşmacılar ve performans sanatçılarıyla festivalin aynı zamanda bir buluşma platformu olma özelliği. Sürdürülebilirlik konusuna ilgi duyan izleyicileri, filmlerde yer alan konuların Türkiye'deki benzerleriyle ilgili olan konuşmacıları, festivalin destekçi ve gönüllülerini bir araya getiren festivalin bir diğer önemli özelliği de tamamen gönüllülük esasına dayalı organizasyon süreci.

2008'de İstanbul'da organize edilen ilk SYFF yaklaşık 1500 ziyaretçi tarafından takip edilmişti. 2014'deki festival ise 11 ilde ve 14 salonda eş zamanlı gerçekleşmiş; yaklaşık 10.000 izleyici 20 film, 81 konuşmacı ve 20 performans sanatçısını/grubunu izleme fırsatı elde etmiştir. 2014 festivali 3 kişilik çekirdek ekip ve yüzün üzerinde gönüllü ile mütevazi bir bütçeyle gerçekleştirilmiştir.

2015'de SYFF'yi yaklaşık 20 ilde eş zamanlı olarak organize etmeyi hedefleyen ekip yerel ekipleri destekleyerek onların festivali kendi şehirlerinde gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Çekirdek ekip, yerel ekiplere hazırladıkları rehber ile SYFF'yi organize edebilmeleri için detaylı bilgi aktararak tüm hazırlık sürecinde onları desteklemektedir.

Festivali gerçekleştiren Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi tüzel bir kişi değildir; kolektif olarak “kelebek etkisi yaratacak” projeler gerçekleştirmek amacıyla bir araya gelen birkaç arkadaştan oluşmaktadır. Çeşitliliğe değer veren açık ve esnek yapısıyla tamamen sivil bir oluşum olan Kolektif, sürdürülebilir bir yaşam vizyonunu paylaşan bireyler ve kurumları düzenlediği etkinliklere katkı vermeye davet ediyor. Öte yandan; SYFF'yi gerçekleştiren ekip festivale destek veren gönüllülerle birlikte yakın zaman önce bir STK kurmuştur.

Temel Finansal Figürler ve Metrikler

  # ziyaretçi # şehir # film # gönüllü Bütce(TL)
2012 2.500 2 28 35 14.000
2013 3.000 2 20 37 14.000
2014 10.000 11 20 45 + 78 Yerel ekipler 20.000

 

Mevcut ana fonlama kaynağı

Festivalin giderlerinin yaklaşık %50'si Sivil Toplum Kuruluşları, %50si ise şirketler tarafından karşılanmaktadır; aynı zamanda ayni katkılar ile desteklenmektedir. 
2014 yılı destekçileri için aşağıdaki linke bakılabilir http://www.surdurulebiliryasam.org/festival-2014/organizasyon

Yönetim Kurulu ve Genel Müdür

Kurucu ve koordinatör Kurucu ve koordinatör Kurucu ve KoordinatörPinar Oncel
Kurucu ve koordinatör Kurucu ve koordinatör Kurucu ve KoordinatörTuna Ozcuhadar
KoordinatörGamze Selçuk

Şimdiye kadar gönüllü olmuş arkadaşlar